Byta till Daloc Säkerhetsdörr

Funderar du på att byta till säkerhetsdörr i din lägenhet eller i föreningen?

Att få känna sig trygg i sitt hem är oftast anledningen till att man byter till säkerhetsdörr i sin lägenhet, men idag byter man till säkerhetsdörrar över hela landet för att få en bättre, tystare och samtidigt även tryggare boendemiljö.

På daloc.se finns fakta och information om Daloc Säkerhetsdörr och du kan även läsa mer om hur ett dörrbyte i befintliga lägenheter och flerbostadshus utförs på bästa sätt.

Säkra dörrar sedan 40-talet

Familjeföretaget Daloc tillverkar och säljer klassade dörrar som skyddar människor och egendom mot brand, ljud, inbrott mm, och vi är idag Skandinaviens främsta tillverkare av branddörrar, ljuddörrar och säkerhetsdörrar av stål och trä. I vårt breda sortiment av klassade dörrar finns trädörrar och ståldörrar som både uppfyller estetiska önskemål och olika klassningskrav. Faner, laminat eller målat, med eller utan mönster, valfriheten är stor när det gäller våra dörrars utseende.

Vår kunskap och kompetens är ett stöd genom hela byggprocessen för med över 70 års samlad erfarenhet av utveckling och försäljning av klassade dörrar har vi den kunskap som behövs för att rätt dörr ska användas vid rätt tillfälle.

Med Daloc vet du att du föreskriver och köper slitstarka dörrar som kommer att hålla och se fräscha ut i många år.

En kontakt för alla klassade dörrar, bekvämt eller hur?


Dalockoncernen

Närmaste vägen till rätt produkt

Daloc är en väletablerad svensk industrikoncern med ett flertal bolag
vars produkter och tjänster kompletterar varandra väl.

Så här kommer du i kontakt med oss:

Säkerhetsdörrar, ståldörrar, trädörrar och stålpartier

Daloc

Skandinaviens största och ledande tillverkare av branddörrar, ljuddörrar och säkerhetsdörrar i stål och trä. En kontakt för ståldörrar och trädörrar, bekvämt eller hur?

www.daloc.se
0506-190 00
0506-191 19 (fax)
daloc@daloc.se
Daloc AB
Box 43
545 21 Töreboda

Daloc i Norge och Danmark:
www.daloc.no
www.daloc.dk


Exklusiva trädörrar
och glaspartier

Orresta

Tillverkar och säljer exklusiva fanerade trädörrar, som bygger på testade och godkända Dalockonstruktioner, samt kundanpassade glaspartier. Läs mer om Orresta Dörr och produkterna på orrestadorr.se.

www.orrestadorr.se
021-31 00 40
021-31 00 59 (fax)
info@orrestadorr.se
Orresta Dörr AB
Snickerivägen 2
725 96 Västerås


Dörrbyten i bostadsrättsföreningar

Secor

Secor är ett bolag i Dalockoncernen som monterar säkerhetsdörrar i hela Sverige. Vill du veta mer om Secor och dörrmontage kan du besöka secor.se eller ringa 020-440 450 så kopplas du automatiskt och gratis till närmaste Secorkontor.

www.secor.se
08-549 047 90
08-645 33 48 (fax)
secor@secor.se
Secor AB
Rosenlundsgatan 29A
118 63 Stockholm


Support

Vi hjälper dig att välja rätt dörr och beslagning för aktuell miljö.

Du är alltid välkommen att kontakta oss när du har frågor eller undrar över något.


För ARKITEKTER

Har du frågor?

Direktlinjen 020-33 44 33 är till för att du som arkitekt eller konsult enkelt ska få svar på frågor som dyker upp när du jobbar med våra branddörrar, ljuddörrar och säkerhetsdörrar.


Du kan även ringa direkt till

Conny Eriksson
0506-190 40
E-post

För BYGGARE och ÅF

Kundsupport

Vill du nå någon på Daloc för att få svar på dina dörrfrågor ringer du 0506-190 00 eller skickar ett mejl till daloc@daloc.se.

Du kan även kontakta någon av dina kontaktpersoner i ditt distrikt via deras kontaktuppgifter nedan.

Karta över Dalocs säljdistrikt

Norr

Magnus Andersson
tf Distriktsansvarig

0506-190 25
magnus.andersson@daloc.se

Madeleine Bengtsson

0506-190 44
madeleine.bengtsson@daloc.se

Andreas Wiikman

0506-190 77
andreas.wiikman@daloc.se

 

Ost

Christoffer Lundström
Distriktsansvarig

0506-190 08
christoffer.lundstrom@daloc.se

Lars Andersson

0506-190 28
lars.andersson@daloc.se

Markus Gotin

0506-190 42
markus.gotin@daloc.se

Tony Ivarsson

0506-190 19
tony.ivarsson@daloc.se

 

Stockholm

Christoffer Lundström
tf Distriktsansvarig

0506-190 08
christoffer.lundstrom@daloc.se

Lisa Appelgren

0506-190 15
lisa.appelgren@daloc.se

Mats Andersson

0506-190 14
mats.andersson@daloc.se

Andreas Lindqvist

0506-190 29
andreas.lindqvist@daloc.se

 

Väst

Anders Sahlin

Distriktsansvarig
0506-190 39
anders.sahlin@daloc.se

Lisbeth Ottosson

0506-190 47
lisbeth.ottosson@daloc.se

Malin Johansson

0506-190 23
malin.johansson@daloc.se

Henrik Kjellberg

0506-190 33
henrik.kjellberg@daloc.se

Jimmy Olsson

0506-190 30
jimmy.olsson@daloc.se

 

Syd

Niklas Pettersson

Distriktsansvarig
0506-190 17
niklas.pettersson@daloc.se

Daniel Kling

0506-190 49
daniel.kling@daloc.se

Daniel Larsson

0506-190 22
daniel.larsson@daloc.se

Anders Lexell

0506-190 34
anders.lexell@daloc.se

Emrick Grosselin

0506-190 41
emrick.grosselin@daloc.se

 

Försäljningschef

Magnus Andersson

0506-190 25
magnus.andersson@daloc.se

 

Anbudschef

Karolina Hedström

0506-190 11
karolina.hedstrom@daloc.se

 


För BRF och ANVÄNDARE

Byta till säkerhetsdörr?

Läs mer om dörrbyte i flerbostadshus här. Du kan även ta kontakt med Secor, som är ett bolag i Daloc- koncernen, som monterar säkerhetsdörrar i hela landet genom att ringa 020-440 450.


Dokumentation

Ladda ner dokumentation

Här kan du hämta typgodkännande, monterings-anvisningar och andra dokument i pdf-format.


BIM-filer

Ladda ner BIM-filer för våra mest sålda dörrar i vårt sortiment av brand-, ljud och säkerhetsdörrar, däribland våra säkerhetsdörrar Daloc S33 och Daloc S43.

Ladda ner BIM-filer


Låsplacering

Följande A/B-mått gäller för låsplacering i våra trädörrar och ståldörrar.

B-mått från gångjärnssida till centrum låskista.

T10
T15
T16
T17
A=48, B=23
A=48, B=23
A=48, B=23
A=48, B=23
T21
T24
T25
A=48, B=23
A=48, B=23
A=48, B=23
T34
T40
T60
A=62, B=23
A=62, B=23
A=62, B=23
S20
S30
S33
A=47, B=22
A=58, B=33
A=58, B=33
S43
Y43
S44
S63
A=58, B=32
A=58, B=32
A=58, B=32
A=58, B=33
S50
S52
S53
S54
A=105, B=33
A=105, B=33
A=105, B=33
A=105, B=32
S60
S66
S81
S93
A=54, B=27
A=54, B=27
A=48, B=24
A=58, B=31
Dörrar tillverkade från 1/1 2015